
Хибна думка, що наркомани — це люди з низькою соціальною відповідальністю. У 21 столітті наркотики захоплюють чоловіків і жінок, домогосподарок і бізнесменів, підлітків, дорослих людей. Наркотична залежність не розглядає характеристики, якості людини. Ця хвороба проникає в сім’ї. На жаль, вона може з’явитися у ваших близьких людей. Рекомендації в статті допоможуть вибрати правильну стратегію поведінки з чоловіком-наркоманом. Наші рекомендації допоможуть налагодити спілкування з чоловіком, не потрапити в пастку співзалежних відносин.
Основні правила поведінки з залежним
Ви знаєте свого чоловіка, як ніхто краще, тому модель поведінки ґрунтується на особливостях ваших відносин, ступеня близькості. Оптимальним варіантом буде проконсультуватися з психологом, психотерапевтом Міжнародної Антинаркотичної Асоціації. Не тільки залежний потребує підтримки. Близьким важливо не вичерпати свій ресурс, бачити опору в фахівці.
Правила поведінки з наркоманом в сім’ї
- Не звинувачуйте. Ваш чоловік потребує допомоги, навіть якщо не показує цього. Звинувачення змушують людину закритися, уникати наболілої теми.
- Сором і вина. Ці почуття здатні увігнати здорову людину в залежність. Соромити наркомана перед друзями, родичами — поганий спосіб спілкування. Покажіть, що ви розумієте його проблему.
- Вірте. Віра в себе, свої сили, в близьку людину здатна на багато що. Наркоманію можна вилікувати! Допомога фахівців, наполегливість і віра руйнують кайдани залежності.
- Не дорікайте. Чи не згадуйте чоловікові старі образи. Зайві сварки будуть шкідливі вам і залежному.
- Будьте разом. Покажіть, що ви готові допомогти впоратися з проблемою, надасте всіляку підтримку. Залучіть залежного в життя, покажіть, що життя не зосереджене тільки на його залежності, що це не кінець.
- Довіряй, але перевіряй. Залежність змінює людей. Повна довіра може зіграти з вами злий жарт. На жаль, думки залежного зведені до одного — як отримати нову дозу. В такому стані людина здатна на обман, махінації.
Не завжди залежні згодні пройти лікування. Ваш чоловік піде на будь-яку хитрість, щоб уникнути цієї теми. В такій ситуації ви повинні бути холоднокровними. Тільки комплексний підхід у реабілітаційному центрі здатний перемогти залежність. Як сформувати мотивацію до лікування:
- Поверніть людині відповідальність. Залежність впливає не тільки на здоров’я людини, але й на соціальне життя. Відповідальність за наслідки має нести наркоман. Немає вашої провини в тому, що у нього борги, проблеми на роботі і т. д. Не варто самостійно вирішувати ці проблеми. Задуматися про життя наркоман зможе під напливом проблем.
- Грошове питання. Скільки б грошей не було в залежного, вони всі підуть на покупку дози. Обмежте засоби, не виступайте спонсором залежності.
- Діалог. Говоріть про проблеми. Провокуйте на обговорення вашого майбутнього. Поступовість і тактовність допоможуть без тиску обговорити важливі теми. Дізнайтеся, що про своє життя думає залежний, його плани на майбутнє.
Важливо пам’ятати, що життя триває. Залежні люди виявляються майстрами маніпуляції, піддатися цим правилам дуже легко. Уникнути співзалежних відносин можна, пам’ятайте про цінність свого життя. Зверніться за допомогою до психотерапевта. Це допоможе не збитися зі шляху.
Як допомогти чоловікові наркоману
Лікування залежності займає не один місяць. Все залежить від індивідуальних особливостей людини, виду залежності, вибору центру реабілітації. Цей процес змушує пройти сім’ю через багато проблем. Фізичне, психічне, соціальне здоров’я відновити самостійно вдома не вийде. Довіртеся фахівцям Міжнародної Антинаркотичної Асоціації, вони допоможуть впоратися з хворобою, вплинути на проблему з усіх боків. Безпечна програма лікування й реабілітації включає:
- консультації фахівців;
- діагностику;
- детокс-терапію;
- медикаментозну терапію;
- психологічну реабілітацію;
- сімейну терапію;
- ресоціалізацію, адаптацію в соціумі;
- підтримку поза стінами реабілітаційного центру.
Реабілітаційний процес відбувається в 4 етапи. Наступність допомагає легше адаптуватися до умов центру, налаштуватися на одужання, перебороти етап опору. Залежний проходить:
- Консультацію — як початок лікування. Наркологи й психологи центру надають консультації за телефоном, на дому, допомагаючи залежному сформувати мотивацію до лікування, оцінити тягар ситуації і свого стану, ознайомитися з програмою центру МАА.
- Детокс. Наркотики залишають слід в організмі, відкладаються в тканинах і органах. Тіло потребує очищення. Курс детоксу допоможе відчути полегшення, знизити тягу до наркотиків на фізичному рівні.
- Реабілітація наркомана проходить за програмою «12 кроків». Цей перевірений метод допомагає змінити сприйняття світу, повірити в життя. Залежний повернеться в сім’ю, стане новою людиною. Програма сприяє духовному, моральному та особистісному зростанню.
- Ресоціалізація вчить тверезо жити. Фахівці МАА допоможуть почати життя після реабілітаційного центру:
- працевлаштуватися, знайти нові захоплення;
- навчитися самостійно справлятися з труднощами;
- оволодіти техніками самоконтролю, безконфліктного спілкування;
- налагодити відносини з собою, соціумом.
Підтримка не закінчується за стінами центру, зв’язок з психологами дозволяє не піддатися спокусам, уникнути зривів. Центри реабілітації Міжнародної Антинаркотичної Асоціації мають усе необхідне, починаючи з умов і закінчуючи атмосферою. Відмінною особливістю центрів є групова підтримка. Спеціальні табори допомагають знайти тверезих друзів, надихнутися успішним досвідом лікування колишніх залежних, отримати колосальну підтримку й мотивацію від людей, які досягли успіхів у спорті, мистецтві і т. д.