
На жаль, кількість наркозалежних збільшується, охоплюючи всі верстви населення. Цьому сприяють особисті проблеми, ситуація в країні, соціальні питання, активна пропаганда. Спритність наркоторгівлі вражає. Широкий вибір різних видів наркотиків (синтетичні, опіоїди, психостимулятори) на будь-яку кишеню привертає велику кількість молодих людей. Забуваючи про шкоду та наслідки, наркомани стрімко скорочують тривалість свого життя. Ніхто не очікує виявити залежного серед членів своєї сім’ї. Але якщо це відбувається, доведеться пройти ряд труднощів, шукати відповіді на питання:
- як не втратити людину?
- що змусить наркомана пройти лікування?
- що робити рідним залежного?
- як не потрапити у созалежність?
Той факт, що кожен наркоман впевнено заперечує проблему до певного моменту, ускладнює відносини з ним. Насильно змусити пройти лікування, кинути вживати неможливо. Агресія з боку близьких тільки ускладнює ситуацію, провокуючи ще більшу залежність від наркотиків. Завдання сім’ї — заручившись допомогою фахівців, допомогти залежному усвідомити своє становище, переконати в потребі пройти реабілітацію. Ми допоможемо знайти потрібні слова, правильну стратегію поведінки, коли в родині є наркозалежний.
Наркоманія затягує близьких у низку проблем. Хвороба одного відбивається на членах сім’ї співзалежними відносинами. Таким чином, допомоги потребує не тільки наркоман, участь сім’ї в реабілітаційному процесі обов’язкова.
Що робити родичам:
- Живіть у реальності. Ніякого дива не станеться, наркоман не кине вживати просто так. Умовляння малоефективні. Хвороба захоплює людину повністю. Його думки, почуття, бажання про одне: як вжити знову. Обіцянки кинути в будь-який момент — не що інше, як порожні слова.
- Якщо вам вдалося самотужки полегшити «ломку», це не означає, що залежність зникла. Наркоман буде вживати знову.
- Не шукайте виправдання залежному чоловікові, синові і т. д. Важкі часи, проблеми, труднощі — це не привід вживати наркотики, в цьому винен тільки сам наркоман. Бажання виправдати його вчинки — ознака співзалежних відносин.
- Не оплачуйте життя залежного. Будь-які прохання про грошову допомогу (на їжу, квартиру і т. д.) виявляються вигадкою. Всі гроші підуть на чергову дозу.
- Звертайтеся за допомогою, самостійно дуже складно протистояти хворобі. Близькі потребують такої ж підтримки, як і сам залежний.
Як зрозуміти, що ви впали в співзалежність? Постарайтеся чесно відповісти на питання:
- Ви вірите, що залежний оступився і в будь-який момент кине вживати самостійно?
- Ви вирішуєте проблеми, забираєте залежного з поліції, оплачуєте його борги?
- Ви виправдовує його перед родичами? Брешете, що у вашій родині все добре?
- Ви переконані, що допомога не потрібна?
- Ви почали частіше хворіти, засипати зі снодійним?
- Вам не вистачає грошей на життя, наркоман залежить від вас матеріально?
- Ви терпите витівки залежного (агресію, злодійство, побої)?
- Ви можете залишити близького одного в квартирі і піти у своїх справах?
Відповівши на половину питань «так», можна діагностувати у себе проблему співзалежних відносин. Визнайте, що вам і вашому близькому потрібна допомога. Поверніть наркоману відповідальність за власне життя. Немає вашої провини в тому, що він вибрав такий шлях.
У разі відмови від лікування будьте стримані, рішучі й холоднокровні. Обмежте матеріальні засоби, перестаньте рятувати, доручіть хатні справи. Проблеми, які виникли через згубну звичку наркомана, не повинні вирішувати ви.
Може виявитися важко проявляти таку суворість до рідної людини, але цей правильний спосіб змусить хворого задуматися про важливість лікування. Зверніться за допомогою, психологи Міжнародної Антинаркотичної Асоціації опрацюють мотивацію й бажання хворого. Психологи центру надають консультації на дому.
Реабілітаційний центр МАА не залишає рідних наодинці з проблемою співзалежних відносин. Курс сімейної терапії, групи підтримки, особисті консультації допоможуть:
- усвідомити наявність проблеми;
- отримати психотерапевтичну допомогу;
- визначити необхідну стратегію поведінки;
- виговоритись, поділитися наболілим;
- дізнатися про досвід інших людей у вирішенні цієї проблеми;
- отримати моральну підтримку;
- опрацювати травмуючі ситуації в житті;
- налагодити відносини з сім’єю.
Фахівці центру МАА успішно працюють з наркозалежними. Багаторічний досвід доводить безпеку й ефективність програм лікування та реабілітації. Вилікувати наркоманію назавжди реально!