
Про проблему наркоманії знає кожен житель нашої країни. Пропаганда шкоди наркоманії допомогла тисячам людей, але все одно залишаються ті, хто не зміг впоратися з залежністю. Ринок заборонених речовин лякає різноманітністю. Серед іншого виділяється речовина бутират — синтетичний наркотик, який призводить до тяжких наслідків.
Походження наркотику
Винахід бутирату не був пов’язаний з його незаконним використанням. У 19 столітті оксибутират натрію був синтезований російським хіміком, вивченням речовини зайнялися вчені з Європи. Виявлені властивості знайшли своє застосування в медицині, але сталося це в кінці 20-го століття.
У світі бутират є незамінним препаратом у неврології. Він допомагає боротися з рідкісними захворюваннями ЦНС, психіки, опорно-рухового апарату, в галузі офтальмології. Також речовина входить до складу розчинів для анестезії, допомагаючи зберегти вільне дихання пацієнта. Позитивні властивості не скасовують існування зворотного боку медалі.
Тривале застосування на людях виявило існування побічних реакцій. При дотриманні рекомендацій лікаря побічний ефект препарату не спостерігався. Незначне порушення дозування призводить до слабовиражених симптомів:
- нудота;
- сонливість;
- головні болі;
- судоми;
- м’язове розслаблення.
У випадках збільшення дози препарат стає наркотиком, викликаючи:
- галюцинації;
- збудження ЦНС;
- залежність з вираженим синдромом відміни;
- летальний наслідок.
Такий ефект зацікавив тих, для кого людське життя прирівнюється до грошей. На ринку заборонених речовин з’явився бутират — сильнодіючий синтетичний наркотик.
Що являє собою бутират?
Речовина, що зовні нагадує сіль, має вигляд білих (сірих, жовтих) кристалів. Вони настільки дрібні, що без сліду розчиняються у воді. Бутират має солоний смак, не має запаху, не забарвлює рідину. Його часто вживають з алкоголем для посилення сп’яніння або розмішують у воді.
Бутират — не просто наркотик для веселощів, його часто використовують ґвалтівники, підмішуючи речовину в напій жертви. В руках зловмисників наркотик перетворюється на зброю, навряд чи маніяк стане розраховувати безпечну дозу для жертви. Наслідки непередбачувані.
Також бутират використовують спортсмени, які в короткий термін хочуть наростити м’язову масу. Наркотик впливає на збільшення гормону росту, але таке захоплення веде до смертельних наслідків. Залежність виникає в будь-якому випадку, якщо людина приймає заради «спортивних досягнень» або це шкідлива пристрасть. Повернути здоров’я і нормальне життя складно, але з Міжнародною Антинаркотичною Асоціацією це реально.
Вплив на організм людини
Вживання бутирату викликає симптоми, схожі на дію алкоголю. Людині, що не знає, важко відрізнити за зовнішніми ознаками, що вжив залежний: спиртне або наркотик. Оскільки це психоактивний препарат, бажаний ефект ейфорії досягається за рахунок дії на нервову систему. Залежно від способу, кількості вжитого наркотику ефект буде різний: від повного розслаблення, затьмареної свідомості до високої рухової, сексуальної активності. Початок дії наркотику супроводжується:
- відчуттям сп’яніння;
- ейфорією;
- піднесеним настроєм;
- збудженням;
- підвищенням активності.
Висока доза вводить людину в міцний, глибокий сон. Цей стан небезпечний ризиком смерті уві сні. Часто вживання супроводжується алкогольними напоями. Перебуваючи під дією великих доз спиртного, наркотичних речовин, залежний не контролює сон. Результат — смерть від задушення блювотними масами. Таких безглуздих смертей дуже багато, особливо серед молодої частини населення.
Бутират дуже поширений в клубах, дискотеках, місцях відпочинку молоді. Його дешевизна збільшує попит. В шумі нічного клубу мало хто цікавиться наслідками такого вибору. Веселощі за невеликі гроші виявляються спокусливими для великої кількості людей.
Дія наркотику
Для досягнення наркотичного ефекту потрібно від 2 грамів речовини. Через 20 хвилин ефект досягає максимального прояву, пік сп’яніння триває близько 3 годин. Поведінка людини кардинально змінюється до невпізнання:
- розкутість;
- впевненість у собі, бажання здійснювати героїчні вчинки;
- надмірна жестикуляція, активна міміка, балакучість. Навіть дуже сором’язлива людина стає нав’язливою, легко розмовляє з незнайомими людьми, танцює і привертає до себе увагу;
- неуважність, порушення сприйняття, втрата в часі, просторі;
- слабка концентрація уваги;
- сильна задишка;
- поведінка п’яного без запаху спиртного.
Зовнішній вигляд того, хто вжив дозу, впадає в очі. До розхитаної, невпевненої ходи додається:
- почервоніння обличчя, очей;
- підвищене потовиділення;
- гучний голос;
- недбалість в одязі.
Близькі родичі, друзі можуть помітити якісь зміни у поведінці, звичках залежного. Будьте впевнені в собі, ваша пильність може врятувати людині життя. У разі будь-яких підозр поцікавтеся у людини про її життя, зверніться за допомогою до реабілітаційного центру МАА. Фахівці допоможуть визначити стан хворого. Лікування на ранніх стадіях залежності проходить легше, ефективніше для хворого.
Наслідки наркозалежності
Ефект від бутирату схожий на алкогольне сп’яніння. Це знижує пильність тих, хто вживає. Багато людей порівнюють наркотик зі спиртним, думають, що шкода для здоров’я мінімальна, але це не так. Бутират має складний хімічний склад. Речовини, що входять до нього, надовго залишаються в організмі, отруюючи тканини. Вживання викликає ураження систем органів, тривала залежність робить процес майже незворотним. Наслідки вживання:
- провали в пам’яті;
- порушення роботи центральної нервової системи, головного мозку;
- тахікардія, аритмія, хронічний підвищений кров’яний тиск;
- тривала задишка;
- цироз печінки;
- ослаблення мислення;
- психічні порушення (тривожність, депресивність, апатія, манія);
- порушення травлення.
Часте перезбудження організму зношує серцевий м’яз. До того ж підвищення лібідо веде до безладних статевих зв’язків, а це прямий шлях до венеричних, інфекційних захворювань, ризику заразитися ВІЛ (СНІД). У затьмареній свідомості людина відчуває себе неймовірно сміливою, сильною, наважується на вчинки, які раніше не робила. Усвідомлювати свої помисли, бажання, дії залежний не може. Водіння автомобіля, бійки, знайомства, виконання небезпечних трюків у такому стані закінчуються проблемами з законом або смертельними наслідками.
Передозування оксибутиратом
Розрахувати правильну дозу вкрай складно, особливо якщо це перше вживання. Отруєння бутиратом — частий випадок навіть серед «досвідчених» наркозалежних, коли ті змішують наркотик з алкоголем. Молодий незміцнілий організм протистоїть наркотику, передозування супроводжується:
- глибоким сном (до декількох днів). Без медичної допомоги сон може перейти в стан коми;
- блідість, білі (посинілі) губи;
- рясна блювота, потовиділення;
- підвищення температури;
- непритомний стан;
- порушений серцевий ритм;
- складності мови (хворий не може висловити, описати свій стан словами).
Передозування — небезпечний стан, який вимагає швидкої професійної допомоги. В іншому випадку токсичні речовини поширюються по всьому організму, викликаючи набряк головного мозку, легень, кому, смерть.
Залежність від оксибутирату натрію
Адиктивна поведінка починає проявлятися вже після першого вживання, особливо якщо воно супроводжувалося сильним почуттям ейфорії, сп’янінням і закінчилося без видимих наслідків. Така ситуація формує в мозку позитивне підкріплення вживання. Наступний прийом відбувається негайно. Залежний починає шукати привід, місце, компанію, де вживання буде виправдане. Яскраві емоції кайфу підсаджують на наркотик як на гачок. Такий розвиток подій говорить про сформовану психологічну залежність. Без наркотику вечірки стають не такими цікавими, друзі — невеселими, а світ — сірим. Тільки доза допомагає повернути емоційну чутливість.
Фізична залежність не так яскраво виражена, як від прийому інших наркотиків. Проте наркозалежний може відчувати синдром відміни, «ломку», коли доза довго не надходила до організму. Навіть мінімальний дискомфорт з боку організму в стані тверезості — тривожний дзвінок для хворого. Дія бутирату нетривала, тому залежний починає вживати кілька разів на день.
Хронічне вживання притупляє роботу рецепторів організму, звична доза не працює. Тоді залежний змушений вживати більше. Часто залежні переключаються на більш важкі наркотики, не гребують внутрішньовенним способом вживання. Хронічний залежний має серйозні проблеми з психікою, неадекватна поведінка заважає нормальному життю хворого, всіх близьких.
Цінності, уподобання різко змінюються, увага повністю зосереджена на наркотику. Навіть кінець світу не такий важливий, як відсутність дози. Будь-які гроші йдуть на дозу, яка може виявитися смертельною. Непомітно для себе хворий наближає свій кінець у психологічному, фізичному, соціальному сенсі.
Лікування адиктивної поведінки
Незважаючи на особливості бутирату, лікування необхідно проводити в спеціалізованому місці. Реабілітаційні центри МАА спеціалізуються на допомозі наркозалежним. Хвороба вражає не просто організм людини, а все його життя, включаючи близьких. Лікування в МАА включає три етапи:
- детокс-терапія;
- психологічна реабілітація;
- психосоціальна ресоціалізація.
Особливості терапії залежних
- Детоксикація. Первинний етап обов’язково включає діагностику організму. Для безпеки процесу лікування фахівці центру визначають:
- вид, тривалість залежності;
- стан соматичного, психічного здоров’я;
- наявність обтяжуючих станів (передозування, ломка), хвороб.
Детокс очищає хворий організм від токсинів, позбавляє від фізичної тяги до вживання. Це справжній порятунок для тих, хто знаходиться у стані передозування. У складних випадках фахівці надають допомогу вдома з подальшим лікуванням у стаціонарі.
2. Реабілітація. Залежність від бутирату вимагає тривалого психологічного відновлення. Роботу проводять психологи, реабілітологи, психотерапевти. Реабілітація включає проходження програми «12 кроків», яка провокує перебудову життєвих цінностей, орієнтирів. У свідомості хворого руйнується позитивне підкріплення вживання, в результаті хворий позбавляється психологічної залежності.
3. Ресоціалізація. Етап соціального відновлення особистості. Підвищити рівень адаптації, провести профілактику зривів — головне завдання фахівців. Це досягається завдяки підтримці. Людина набуває нових, тверезих друзів у спільноті, починає життя за межами центру по-новому. Підтримка не тільки на словах — це:
- групи АН;
- працевлаштування, відновлення у ВНЗ (іншому місці навчання);
- психологічне консультування сім’ї;
- спортивно-терапевтичний табір;
- культурне, духовне просвітництво.
Наркотична залежність у будь-якому віці — страшна подія для самого хворого і його родини. Залишитися стояти осторонь не вийде. Бачити, як близька людина вбиває себе, або терпіти нападки, крадіжку грошей — випробування не з легких. Вихід є в кожній ситуації, допомогу в МАА надають залежним на будь-якій стадії хвороби. Перше звернення можуть зробити члени сім’ї, головне — почати щось робити. Не втрачайте час, не вірте казкам. Тверезе майбутнє можливе тільки завдяки спільним зусиллям.