
Наркоманія — стан людини, викликаний прийомом наркотичних речовин, які впливають на психічний стан, змінюють свідомість і ведуть до порушення функціонування організму. Основною характеристикою хвороби виступає швидке формування залежності, непереборний потяг до вживання заборонених речовин. У сучасному світі існує безліч видів наркотиків, заборона одних вплинула на відкриття інших. Але всі речовини можна виділити в основні види токсикоманії, наркоманії.
Походження, спосіб вживання, вид наркотичної речовини, вплив на людину визначають форми наркоманії. Діагностування конкретного виду залежності дуже важливе при лікуванні та подальшій реабілітації. Існує чотири форми розвитку наркоманії:
- Опіоманія. Сюди відносяться речовини рослинного походження з вмістом опіуму: героїн, морфін, кодеїн. Опіоманія з’явилася ще в минулому столітті, є найпоширенішою. Характерна відмінність опіоманії — стрімкий розвиток фізичної залежності вже після першого вживання. Ефект першої дози настільки сильно змінює стан людини, що вона хоче знову відчути стан ейфорії. Опіумна наркоманія вважається важкою, так як запущена хвороба характеризується значним погіршенням психічного, фізичного здоров’я, соціальною деградацією, летальним результатом.
- Кокаїнова наркоманія. Прийнято вважати, що кокаїн — доля багатих людей. Але кристалічна форма кокаїну — крек — доступніший за ціною. Тому соціальний статус, розмір заробітку не захищають вас від хвороби. Цей вид наркотику стимулює психіку. Постійне перебування в збудженому стані, відсутність сну зношують організм. Без наркотику людина відчуває апатію, напади депресії, які закінчуються суїцидом. Це міф, що дані наркотики не викликають звикання. Насправді формується міцна психологічна прив’язаність, виражена в багаторазовому повторенні вживання.
- Гашишизм. Найбільш популярний вид наркоманії, за кількістю людей наближається до тютюнопаління та алкоголізму. Куріння марихуани різноманітних сортів завдає не такої сильної шкоди фізичному здоров’ю, але психічно формує таке ж звикання, як і інші види наркотиків. Так звані «легкі наркотики» стають попередниками більш важкої залежності. Тисячі залежних почали з куріння конопель, гашишу, анаші і т. д.
- Залежність від лікарських препаратів. До неї відносяться аптечні препарати (рецептурні, безрецептурні) синтетичного походження. Найбільш популярні барбітурати (пригнічення, гальмування нервової системи), болезаспокійливі, седативні. Всі ці ліки змінюють роботу нервової системи, впливаючи на процеси збудження/гальмування.
Значна частина таких препаратів під забороною вільного продажу, але люди знаходять способи обійти закон. Для одних це бізнес, а для інших — хвороба. Лікарська адикція виявляється вкрай небезпечною, в зміненому стані людина не контролює себе, таке захоплення закінчується передозуванням з летальним результатом.
- Токсикоманія. Один з видів наркоманії, що відрізняється виглядом вживаних речовин, способом застосування. Хворі токсикоманією вдихають отруйні пари розчинника, фарби, клею, бензину та інших хімічних речовин, що не відносяться до наркотичних.
Кращий засіб проти залежності — профілактика. Знання про приховану небезпеку наркотиків не тільки перед законом вбереже від невірних рішень. Сумний факт, що більшість підлітків стикалися або вживали наркотик, тому необхідно знати, як проявляються перші ознаки адиктивної поведінки. Звернення за допомогою на початкових етапах гарантує повне одужання. Міжнародна Антинаркотична Асоціація робить акцент на просвітницькій діяльності: залежність краще попередити, ніж лікувати.
Якщо ви або ваші близькі страждають наркотичною залежністю, не чекайте, звертайтеся до центру реабілітації МАА. Скористайтеся безкоштовною консультацією за телефоном, вказаним на сайті, співробітники центру нададуть значну допомогу у вирішенні проблеми.
Багаторічний досвід роботи центру, тисячі врятованих життів доводять ефективність реабілітації. Не опускайте руки, почати життя заново реально!