
З проблемою вживання наркотиків стикалися в кожній країні, це призвело до ряду статистичних досліджень, аналізу проблеми. Об’єктами дослідження взяті різні коефіцієнти, що стосуються питання наркоманії, починаючи від поширення, закінчуючи лікуванням залежної поведінки.
Наприклад, дослідження в Австралії показали, що кількість людей, які вживають опіати, становить 3% від загального числа населення. Головним показником при підрахунку даних виступає кількість людей, притягнутих до кримінальної, адміністративної відповідальності за вживання заборонених речовин. Таким чином в різних країнах визначають рівень наркотизації населення. Необхідно пам’ятати, що немає єдиного алгоритму, за яким розраховуються дані, так як в кожній країні різні показники:
- нормативно-правової бази;
- рівня медицини;
- культури, традицій;
- географічне розташування.
На кінцевий результат досліджень впливають: дії влади по боротьбі з незаконним обігом наркотиків, рівень доступності наркотичних речовин, популярність певного виду. Найбільш поширеними наркотиками є:
- героїн;
- алкоголь;
- марихуана;
- тютюн;
- кокаїн;
- метамфетамін;
- барбітурати;
- галюциногени;
- екстазі.
Кожна держава формує світовий показник поширення наркотиків (кількість наркозалежних). Чи допомагає це взяти ситуацію під контроль? Які слабкі сторони є в кожній країні? Розглянемо топ країн за вживанням наркотиків:
11 місце — Австралія. Уряд Австралії провів багато роботи з профілактики, боротьби з наркоманією. Програми по роботі з населенням, закони, правила призвели до скорочення кількості людей, що вживають екстазі, цей вид наркотику втрачає позиції щодо поширення. Але залишається проблема широкого поширення марихуани, рівень доступності привертає все більше людей. Також вищезгадана ситуація з вживанням опіатів показує, що як мінімум 69 000 людей з 23 мільйонів страждають залежністю.
10 місце — Канада. Географічне положення Канади — поруч з США — відіграє не найкращу роль у проблемі наркоманії. У порівнянні з іншими видами заборонених речовин, провідне місце займають коноплі. Близько 6,4% населення країни вживають коноплю, її похідні. Це закономірно впливає на збільшення популярності інших видів психоактивних речовин. Два фактори, які впливають на рівень наркотизації в Канаді:
- Популярність марихуани обумовлена її доступністю, низькою вартістю. Так само вона менш шкідлива, ніж, наприклад, опіати або галюциногени, що з кожним роком збільшує відсоток споживання.
- Система охорони здоров’я в Канаді побудована таким чином, що кожен залежний має право безкоштовно пройти лікування та реабілітацію.
9 місце — Мексика. Провідне місце з виробництва та експорту наркотичних речовин займає Мексика. Але, що стосується вживання, справи йдуть інакше. Приблизно 3,9% населення охоплені метамфетаміном — популярним наркотиком на території цієї країни. Ця сумна статистика збільшується з кожним роком.
8 місце — Бразилія. У Бразилії здійснюється великий оборот виробництва й збуту заборонених речовин, що впливає на швидкість поширення наркотиків не тільки за межі країни, але й всередині її. Великим попитом користується «кокаїнова паста» (оксі). Наркотик дешевший і доступніший, ніж героїн. Виготовляється з листя коки з додаванням бензину, гасу, оксиду кальцію. Близько п’яти відсотків населення виявляються залежними.
Країни-«виробники» мають глобальні проблеми з рівнем наркотизації населення.
7 місце — Сполучені Штати Америки. Широко поширені різні види наркотиків: кокаїн, героїн, марихуана і т. д. Страждають на наркоманію в США близько 6,2%, ця цифра зростає. Але, як не дивно, головна проблема — залежність від лікарських препаратів. Рецептурні препарати, а саме:
- антидепресанти;
- болезаспокійливі;
- ліки опіоїдної групи.
Стали невід’ємною частиною життя семи з десяти чоловік. Недоліки в системі охорони здоров’я показують, що лікарі грають роль в доступності аптечних препаратів. Необхідність рецепта при отриманні наркотику не зупиняє залежних. Кожен день винаходяться способи обійти закон.
6 місце — Афганістан. Найбільший виробник, експортер опіуму — Афганістан. Усередині країни є величезні проблеми з кількістю героїнових наркоманів. Близько 7% людей страждають на наркотичну залежність, а це приблизно 8 млн. чоловік із загального населення.
Проблема героїну в країні склалася історично: вирощування опіуму — заробіток для багатьох жителів. Ще однією проблемою виступає медицина, низький рівень лікування залежних впливає на зростання їхньої кількості.
5 місце — Росія. Ця країна не просто так асоціюється у багатьох з горілкою. Підтверджуються стереотипи, що рівень алкоголізму в країні досить великий. Статистика показує, що одна з причин ранньої смерті — зловживання спиртними напоями. Так, серед чоловіків, які пішли з життя до 55 років, 25% померли через наслідки алкоголізму, наприклад:
- отруєння;
- хронічні захворювання (цироз печінки);
- смерть з необережності у п’яному вигляді;
- суїцид;
- ДТП.
Незважаючи на все це, алкоголь, як і раніше, залишається доступним, бажаним продуктом на столі більшості жителів.
4 місце — Словаччина. Відсоток людей, що вживають наркотики-інгалянти, становить шокуючі 13% від загальної кількості людей країни. Наркотики, які вживаються за допомогою вдихання, мають високу доступність. Такий вид наркотиків викликає серйозне кисневе голодування головного мозку, що призводить до незворотних наслідків, в деяких випадках — до смерті після першого вживання.
3 місце — Франція. Ситуація багато в чому схожа з США, поширене вживання лікарських препаратів, що викликають звикання. Залежність від знеболюючих, антидепресантів встановлена у 13,2% населення, на це впливає низька ціна препаратів. Це не скасовує поширення інших рослинних, синтетичних наркотиків.
2 місце — Великобританія. Не кожен знає, що Великобританія має такі ж проблеми з алкогольною залежністю, як і Росія. Культура, соціальні норми, традиції, дешевизна спиртного грають злий жарт з громадянами Великобританії. Жодне свято, подія не обходяться без спиртного. 52% чоловіків і 53% жінок вживають спиртне кілька разів на тиждень. Це величезні цифри, які показують, що для більшості людей вживання спиртного — невід’ємна частина життя.
1 місце — Іран. Провідне місце дісталося Ірану. Номер один з використання опіуму в різному вигляді на душу населення. Кількість героїнових наркоманів — близько 14,32%. Епідемія героїну обумовлена його доступністю, сусідством з найбільшим постачальником опіуму — Афганістаном. Так само відсутня система щодо попередження та лікування залежності. Уряд країни активно бореться з наркоторговцями, за рахунок чого вдалося скоротити оборот героїну, але це сота частка рішення масштабної проблеми.