Що таке програма «12 кроків»? - МАА

Що таке програма «12 кроків»?

Паралельно з наркотизацією, пропагандою наркотичних речовин, розповсюдженням наркоманії в маси люди шукали вихід. Однією з проблем при лікуванні залежності виступала ситуація підміни, коли після лікування наркоманії людина розпочинала вживати алкоголь, захоплювалася азартними іграми, і одна залежність змінювалася іншою.
12 ступенів

Програма «12 кроків», що була задумана для лікування залежності від алкоголю, стала справжнім порятунком і при інших залежностях. Її унікальність полягає в тому, що вона бореться з адиктивною поведінкою в різних проявах (гра, спиртне, психоактивні речовини).

Програма спрямована допомогти людині:

 • об’єктивно оцінити життєву ситуацію;
 • позбутися залежної поведінки;
 • провести переоцінку життя, цінностей;
 • налагодити відносини з сім’єю, суспільством, самим собою;
 • попередити можливі зриви;
 • соціально відновитися;
 • підвищити рівень духовності, моральності.

Історія створення програми «12 кроків»

Анонімні Алкоголики ЛогоПрограма була придумана в 30-х роках минулого століття в групі Анонімних Алкоголіків. Засновником групи виступив Білл Уїлсон, колишній алкозалежний. Разом зі своїми однодумцями він розробив перший варіант тексту програми, який повністю регулював роботу групи. Програма мала релігійний підтекст, спираючись на принципи християнства:

 • чесність перед оточуючими, собою;
 • допомога ближнім;
 • чистота думок, духу;
 • любов до ближнього.

З цього моменту популярність методу росла, його визнавали, відкриваючи групи при психіатричних клініках. Кожен новий випадок хвороби вдосконалював програму. Визначилися головні ідеї методу:

 • визнати свою слабкість перед хворобою;
 • усвідомити необхідність віри в щось вище (Бога, сім’ю, любов). Віра в силу, яка допоможе позбутися залежності;
 • взаємодопомога «друзів по нещастю».

Підтримка людини, яка не з чуток знає про всі труднощі залежності, стала вирішальною в написанні остаточного варіанту програми «12 кроків».

Історія методу «12 кроків» писалася завдяки Біллу Уїлсону, який на власному досвіді підтвердив ефективність, удосконалив метод, зробив його безпечнішим, доступнішим перед іншими. Використання програми не виключає необхідності в будь-яких інших методах, але робить процес реабілітації комплексним.

Переваги програми «12 кроків»

Двенадцать шаговУ кожної людини є своя індивідуальна історія з різними причинами, ситуаціями, через які вона потрапила в залежність. Цьому сприяють чинники:

 • біологічні (спадковість, особливості функціонування нервової системи, вроджена висока толерантність до хімічних речовин);
 • психологічні (особливості темпераменту, характеру);
 • соціальні (оточення, дисфункціональна сім’я, матеріальне становище, вік).

Але механізм формування залежної поведінки схожий у всіх випадках. Наркоманія, як і будь-яка хвороба, має хронічну картину. Зворотний бік адикції — руйнування особистості, деградація, падіння ціннісних орієнтацій, знищення здоров’я. Якщо звернути увагу на чинники виникнення хвороби, стає зрозуміло, що при реабілітації недостатньо буде одного методу. Необхідний комплексний вплив на кожну сферу життя.

Включення в терапевтичний процес програми «12 кроків» допомагає пропрацювати три компонента залежності:

 • фізичний;
 • психологічний;
 • соціальний.

В результаті успіх реабілітації оцінюється не тільки тоді, коли людина кинула вживання. Справжнє одужання відбувається, коли вона змінила модель поведінки, спосіб реагування в критичних ситуаціях, повернула відповідальність за те, що відбувається з нею.

Суть програми «12 кроків». Опис кожного кроку

Головна зброя програми — кроки. Щире виконання кожного кроку змінює залежного. Розглянемо кожен крок окремо. 

1-й. Ми визнали, що ми безсилі перед залежністю, визнали, що життя наше стало некерованим.

Факт, що всі залежні заперечують проблему. Момент осяяння настає іноді дуже пізно. Для початку лікування важливо, щоб людина самостійно визнала свою хворобу, всю серйозність становища.

2-й. Ми прийшли до переконання, що тільки Сила, більш могутня, ніж наша власна, може повернути нам розсудливість.

Залежний визнав, що він слабкий, що справа не в наркотиках, алкоголі, картах, а в самій хворобі. Він визнає, що власних сил йому недостатньо для боротьби, він потребує чогось більшого. Він звертається до віри в щось сильніше, ніж він сам. Необов’язково, що ця сила буде чимось божественним. В якості вищої сили може виступати:

 • Бог, віра;
 • сім’я, близькі;
 • любов до близьких, дітей, рідних;
 • допомога друзів, колишніх залежних;
 • віра в допомогу програми.

Важливо, щоб залежний самостійно визначив, що надає йому сил.

 

3-й. Ми прийняли рішення доручити нашу волю і життя Богу, як ми його розуміємо.

Людина відпускає свій егоїзм, вчиться довіряти, позбавляється від ідеї виправдання залежності, стає більш відповідальною, відповідає за власні вчинки.

4-й. Ми глибоко й безстрашно досліджували себе і своє життя з моральної точки зору.

Подивитися об’єктивно на життя — велике досягнення. Дослідження себе допомагає виявити проблеми, протиріччя в житті, дізнатися про себе з сильного і слабкого боку.

5-й. Ми визнали перед Богом, собою і будь-якою третьою людиною справжню природу своїх помилок.

Полегшити душу перед близьким, чесно розповісти про своє минуле перед Вищою Силою — велика праця. Такий відчайдушний крок знімає тягар з плечей, допомагає почати все з початку.

6-й. Ми повністю підготували себе до того, щоб Бог позбавив нас від цих дефектів характеру.

Розуміння того, що причина наших бід — не речовини, а ми самі, наш характер, захоплення, слабкості. Взявши на себе відповідальність за минуле, без труднощів можна почати будувати майбутнє.

7- й. Ми смиренно просили Його позбавити нас від недоліків.

Немає ідеальних людей. До зміни ми йшли всі 6 кроків. Підтримка Сили, досвід колишніх залежних, які пройшли через кроки, вселяє нам мужність, рішучість побороти свої недоліки.

8-й. Ми склали список всіх тих людей, кому ми заподіяли шкоду, і сповнилися бажанням відшкодувати їм усім збиток.

Уміння прощати, просити вибачення — унікальна навичка. Будучи під впливом своїх слабкостей, ми зробили багато шкоди близьким, залишаючи фізичні, психологічні, моральні рани. Пробачення себе допоможе щиро попросити вибачення в оточуючих.

9-й. Ми особисто відшкодовували цим людям збиток, крім тих випадків, коли це могло зашкодити їм або кому-небудь іншому.

Позбавляємося почуття провини, виправляючи помилки. Міняємо відлуння минулого в сьогоденні, тим самим змінюючи своє сьогодення і майбутнє.

10-й. Ми продовжували спостерігати за собою і, коли допускали помилки, відразу визнавали це.

Тривала робота над собою, своєю поведінкою, думками, бажаннями вчить визнавати свої помилки.

11-й. Шляхом молитви й роздумів ми намагалися поліпшити наш свідомий контакт з Богом, як ми його розуміли, молячись лише про знання сил для цього.

Пройшовши шлях від першого до одинадцятого кроку, ми тільки зміцнювали віру в Вищу Силу, яка протегує над нами, наділяючи цю силу своїм особливим змістом, обличчям, образом, розвиваючи власну силу духу.

12-й. Досягнувши духовного пробудження в результаті виконання всіх цих кроків, ми прагнули донести зміст наших ідей до інших залежних, застосовуючи ці принципи у всіх наших справах.

Пройшовши всі кроки, ми починаємо нове життя, знайшовши свою силу, яка допомогла нам змінитися. Ми несемо цю ідею через все життя, допомагаючи іншим людям пройти всі труднощі.

По суті, програма не є християнською, а виховує духовність у людині, підтримуючи ідею віри (в щось вище для кожної конкретної людини) для отримання сили.

Важлива послідовність кожного кроку. Залежний набуває вміння керуватися цими принципами у своєму житті, не здійснюючи більше помилок.

Реабілітація в Міжнародній Антинаркотичній Асоціації

Реабілітація за програмою 12 кроків в Міжнародній Антинаркотичній АсоціаціїУ своїй роботі центри МАА підтримують ідею програми «12 кроків». Допомога алкоголікам, наркоманам, гравцям обов’язково включає проходження кожного кроку. Крім цього, програма лікування включає три стадії:

 1. Детоксикація. Позбавлення від фізичної залежності, очищення від токсинів, подолання абстинентного синдрому.
 2. Реабілітація. Опрацювання психологічного аспекту хвороби. Проходження програми «12 кроків».
 3. Ресоціалізація. Підвищення рівня адаптації, супровід після стаціонарного лікування.

Співробітники центру надають моральну, психологічну підтримку під час терапевтичного процесу, виводять лікування на професійний рівень. Перебування в реабілітаційному центрі повністю анонімне, що забезпечує безпеку клієнта, його сім’ї. 

Одне невірне рішення в житті дуже швидко може зробити людину залежною. Повернути все на свої місця не так-то просто. Звертаючись до центру МАА, ви отримаєте не просто лікування, а вірних друзів, наставників, які допоможуть пройти шлях до світлого майбутнього!

допоможіть близькій людині
почати нове життя